Miejsce: Przyroda Parki Narodowe PARK NARODOWY SAGARMATHA

PARK NARODOWY SAGARMATHA

Położony we wschodniej części Nepalu park obejmuje swym zasięgiem część Himalajów i południowy obszar Mount Everestu, a także dwa inne ośmiotysięczniki (Lhotse i Cho Oyu). Sagar- w sanskrycie oznacza niebo, zaś -matha – głowę. Jest to nowoczesna nepalska nazwa najwyższego szczytu świata. Park obejmuje 1148 km2, a większość terenów leży powyżej 3000 m, jest wyboista i stroma, poprzecinana korytami rzek i lodowców. Został założony w 1976 roku.

W parku wyróżnia się 4 strefy klimatyczne: wysokogórską, subalpejską, alpejską i arktyczną. Rodzaje roślin i zwierząt, jakie występują zależą od wysokości. W dolnej strefie zalesionej rosną brzozy, jałowce, sosny, jodły, dęby, bambusy i rododendrony. Powyżej spotkać można głównie krzaki, krzewy (irgi, berberysy) i różne gatunki traw, a ponad tą strefą tylko mchy i porosty. W najwyższych partiach (około 5750 m) śnieg zalega ciągle, dlatego tutaj wegetacja jest niemożliwa.

Park pomimo ciężkich warunków jest domem dla wielu gatunków zwierząt: tarów himalajskich, piżmowców, mundżaków, niedźwiedzi, wilków, zajęcy, lisów, irbisów, pand czerwonych. Większość zwierząt, które żyją na znacznych wysokościach przystosowała się do niesprzyjających warunków – mniejszej ilości tlenu, czy niskich temperatur. Krótsze kończyny, grube futra i skóry zapobiegają utracie ciepła.

KaPY