Miejsce: Przyroda Parki Narodowe PARK NARODOWY WULKANÓW

PARK NARODOWY WULKANÓW

W północnej Rwandzie na powierzchni 130 km2 leży założony w 1925 roku park narodowy. Obejmuje on swoim zasięgiem pięć stożków wulkanicznych (Karisimbi, Bisoke, Muhabura, Gahinga i Sabyinyo).

Na tym terenie rośnie przede wszystkim las bambusowy, a łąki, tereny bagienne i jeziora występują sporadycznie na wilgotnych zboczach.

Zwierzęta zamieszkujące obszar parku to koczkodany, antylopy (dujker czarny), hieny cętkowane, buszboki. Odnotowano też istnienie słoni, ale te są obecnie bardzo rzadkie. Zachwyca  bogactwo ptaków – zarejestrowano tu aż 178  gatunków.

Park słynie przede wszystkim z tego, że jest jednym z ostatnich obszarów, na którym żyją zagrożone wyginięciem goryle górskie. W 1967 roku słynna amerykańska przyrodniczka Dian Fossey  przybyła tutaj, by badać ten wymierający gatunek.  Jednocześnie jej praca i poświęcenie miały na celu ochronę goryli i zainteresowanie międzynarodowej społeczności ich losem. Zginęła zabita przez nieznanych sprawców, być może kłusowników, przeciw którym walczyła całe życie. Została pochowana na terenie parku. Tutaj bowiem spędziła większość swojego życia. Jej grób utworzono  nieopodal miejsca, gdzie wcześniej spoczęły ciała kilku ulubionych goryli. Na kanwie pamiętników wybitnej badaczki oraz historii jej życia oparto film Goryle we mgle.

W 1992 roku podczas okrutnej wojny domowej, jaka rozgorzała w Rwandzie centrum badawcze stało się polem walk. Opiekujący się ośrodkiem opuścili go. Zaprzestano też turystyki. W 1999 roku wznowiono pracę centrum, powrócili też odwiedzający. Od czasu do czasu teren jest nawiedzany przez rebeliantów z Demokratycznych Sił Zbrojnych na rzecz Wyzwolenia Rwandy. Ich ataki są jednak szybko odpierane przez armie rządowe, więc nie stanowią poważnego zagrożenia.

KaPY