Miejsce: Przyroda Parki Narodowe PARK NARODOWY YELLOWSTONE

PARK NARODOWY YELLOWSTONE

Powstały w 1872 roku park narodowy Yellowstone leży przede wszystkim w stanie Wyoming w USA, ale rozciąga się również na stany Montana i Idaho. Obejmuje powierzchnię prawie 9000 km2.

Yellowstone słynie ze swoich czynnych gejzerów (Old Faithful), błotnych wulkanów, naciekowych tarasów mineralnych, gorących źródeł (Grand Prismatic Spring) i wodospadów (Firehole). Położony jest na płaskowyżu poprzecinanym przez 3 główne, głębokie kaniony, w tym słynny Wielki Kanion. Rdzenni Amerykanie zamieszkiwali te tereny już 11 000 lat temu.

Park narodowy znany jest też ze swojej dzikiej przyrody. Spotkać tu można wiele typów ekosystemów, setki gatunków ssaków, ryb, ptaków, gadów. Na uwagę zasługują brunatne niedźwiedzie grizzli, wilki, pumy, rysie, lisy, łosie, jelenie wapiti, bizony.

Przez większość roku na terenie parku polowania są zabronione. Zezwala się natomiast, posiadającym specjalne licencje, na połowy ryb. Dopuszcza się pływania łodziami niesilnikowymi po rzece na odcinku pięciu mil między jeziorami Lewis a Shoshone.

We wczesnych latach istnienia parku aprobowano a nawet zachęcano do dokarmiania niedźwiedzi. Odwiedzającym dawało to szansę wykonywania zdjęć ze zwierzętami. Grizzli przyzwyczaiły się do łatwych posiłków i stopniowo zaczynały wręcz żebrać o jedzenie. Takie postępowanie prowadziło jednak do ataków na ludzi. Liczne przypadki poranień, a nawet ofiary śmiertelne spowodowały, że zarząd parku rozpoczął energiczną kampanię edukacyjną społeczeństwa mającą na celu wyeliminowanie bliskich kontaktów zwierząt i ludzi. Obecnie notuje się niski procent niebezpiecznych sytuacji i agresywnych zachowań niedźwiedzi wobec turystów.

Na obszarze parku co jakiś czas zdarzają się naturalne pożary wywoływane między innymi przez uderzenia pioruna. Płomienie nie niszczą jednak w znacznym stopniu flory leśnej, gdyż wiele z tutejszych gatunków to tzw. pirofity, które znoszą ogień bez uszczerbku. Najbardziej popularny gatunek drzewa iglastego – sosny wydmowej – potrzebuje nawet wysokiej temperatury do otwarcia swoich szyszek.

KaPy