Miejsce: Społeczeństwo Pismo JAN GUTENBERG: TWÓRCA DRUKU

JAN GUTENBERG: TWÓRCA DRUKU

Jan Gutenberg urodził się w 1399 roku w niemieckim mieście Mainz jako najmłodszy syn kupca tkanin, choć niektórzy uznają że jego ojciec był złotnikiem biskupa. Niewiele wiadomo o młodości Gutenberga. W 1343 roku mieszkał w Strasburgu, gdzie żyli jego krewni ze strony matki. Tutaj pracował prawdopodobnie jako złotnik oraz szlifierz kamieni szlachetnych. Z przełomu 1346 i 1347 roku zostały zapiski sądowe wskazujące na to, że złamał śluby małżeńskie z niejaką Ennelin. Po śmierci ojca (1419 r.) jego nazwisko pojawia się też w związku z dokumentami spadkowymi.W 1450 roku Gutenberg pożyczył 800 guldenów od Johanna Fusta na konstrukcję prasy. Wkrótce maszyna do drukowania została uruchomiona. Pierwszymi tekstami, drukowanymi w wydawnictwie Gutenberga była Biblia i gramatyki łacińskie.

Około 1455 roku między Fustem a Gutenbergiem wybuchł spór. Pożyczkobiorcy został postawiony zarzut marnotrawienia środków. Sąd biskupi rozstrzygnął sprawę na korzyść Fusta. Gutenberg był bankrutem. Prawdopodobnie zdołał jednak otworzyć jeszcze jedną małą drukarnię, ale książki w niej wydawane nigdy nie zostały opatrzone jego nazwiskiem, czy datą.

Gutenberg jest twórcą podstawowych zasad składu tekstu. Powszechnie choć niesłusznie  uważa się go za wynalazcę ruchomej czcionki. Tę umiejętność posiedli już wiele wieków wcześniej mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Za umowną datę wynalezienia druku uznaje się rok 1450.

Gutenberg zmarł w 1468 roku i został pochowany w kościele Franciszkanów w Meinz. Niestety budynek i cmentarz uległy zniszczeniu, więc konkretne miejsce pochówku nie jest znane.

Kapy

 


Polecamy

Układanie kostki brukowej - Lublin szamba ekologiczne lublin . Pełna oferta na naszej stronie internetowej.

Podziemne nawadnianie ogrodów folia epdm . Najlepsza oferta na rynku.