Miejsce: Sztuka Rzeźby EKSTAZA ŚWIĘTEJ TERESY

EKSTAZA ŚWIĘTEJ TERESY

Rzeźba ta powstała pod dłutem barokowego artysty Giovanni Lorenzo Berniniego w latach 1645-52. Znajduje się w kaplicy Cornaro w kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie. Jest  egzemplifikacją mistycznych wizji spisanych przez świętą.Na rzeźbie Berniniego pojawiają się dwie postacie: święta Teresa i anioł.  Teresa spoczywa w postawie półleżącej na obłoku. Jest to zapewne aluzja do zjawiska lewitacji, którego święta doświadczała we śnie. Lewa ręka i stopa  zwisają bezwładnie. Głowa jest lekko odchylona do tyłu, oczy  lekko przymknięte, otwarte usta. Piękna twarz wygląda jak u kogoś półprzytomnego, omdlewającego. Nie ma tu grymasu, czy jakiegokolwiek napięcia mięśni. Jest za to niezwykła emocja. Ciało otula mocno udrapowana szata.

Młody anioł stojący nad świętą w lewej ręce trzyma skrawek jej odzienia. W prawej natomiast unosi strzałę, którą godzi w serce mistyczki. Jego głowa jest lekko przechylona i pogodna. Wyraża zadowolenie, tak jakby to, co dzieje się z Teresą sprawiało mu przyjemność. Podobny jest amorowi.

Mistyczna ekstaza Teresy ma wymiar nie tylko duchowy, ale też erotyczny. Jej twarz, omdlewające ciało przywodzą na myśl kobietę w seksualnym uniesieniu. To kontrowersyjne dzieło traci część swojego obrazoburczego wydźwięku, jeśli podkreślimy, że przeżycia mistyczne niejednokrotnie były podobne erotycznym, a więc dzieło Berniniego nie okazuje się jednorazową prowokacją.

Rzeźba ta ilustruje moment, w którym boskość wkracza w ziemskie, słabe i śmiertelne ciało. Tutaj spotykają się duch i materia. Teresa przeżywa wewnętrzne uniesienie na czysto ludzki sposób. To, co dzieje się w jej duszy ma przełożenie i wyraz w jej ciele. Zjednoczenie z Bogiem czyni ją bezbronną, ale też w pełni oddaną. Ekstaza łączy w sobie ból i radość, cierpienie i przyjemność.

Chłodną biel marmuru ożywia niezwykła ekspresja postaci. Złociste promienie widoczne z tyłu to symbol boskiej obecności. Gra świateł i półcieni wokół rzeźby czynią ją zjawiskowym dziełem, zapierającym dech w piersiach. Wyjątkowa wymowa i imponujący realizm uczuć wywołują dreszcz emocji.

KaPy