Miejsce: Sztuka Rzeźby POCAŁUNEK RODIN

POCAŁUNEK RODIN

Ta marmurowa rzeźba francuskiego twórcy Augusta Rodin'a powstała w 1889 roku początkowo jako część monumentalnego portalu z brązu tzw. Bramy Piekieł. Oryginalnie rzeźbę zatytułowano Francesca da Ramini, jako że w zamyśle artysty miała przedstawiać wysoko urodzoną kobietę uwiecznioną w Boskiej komedii Dantego. Zakochała się ona w młodszym bracie swojego męża, Paolo. Kochankowie zostali nakryci podczas czytania historii Lancelota i Ginewry. Rozwścieczony Giovanni Malatesta (bo tak brzmiało imię zdradzanego męża) w szale zabił brata i żonę.Krytycy, którzy w 1887 roku po raz pierwszy zobaczyli dzieło zaproponowali mniej sugestywną nazwę Pocałunek.

Usta postaci z rzeźby nie stykają się, co mogłoby wskazywać, że zdradzony zaskoczył ich zanim poznali smak swoich warg. W ręce mężczyzny widoczna jest książka, prawdopodobnie ta, którą razem czytali. Obie postacie są nagie. Siedzą. Kobieta obejmuje szyję mężczyzny, on zaś trzyma rękę na jej biodrze. Dzieło emanuje erotyzmem, namiętnością ale i dramatycznym napięciem. Wiemy, że za chwilę kochankowie zginą. Dla nieznających kontekstu pocałunek jest natomiast  wstępem do tego, co za chwilę wydarzy się między kobietą i mężczyzną.

Jawny erotyzm budził wiele kontrowersji. W 1893 roku rzeźbę wysłano na światową wystawę do Chicago. Uznano ją jednak za nieodpowiednią i dlatego nie dopuszczono do publicznej ekspozycji. Zainteresowani mogli oglądać Pocałunek w oddzielnym pomieszczeniu na specjalne osobiste żądanie.

Zanim Rodin stworzył marmurowe dzieło wyrzeźbił jeszcze kilka mniejszych wersji: z gipsu, terakoty, brązu. Obecnie Pocałunek podziwiać można w Muzeum Rodin'a w Paryżu.

KaPy