Miejsce: Sławni ludzie

Brigitte Bardot – NAJLEPSZY TOWAR EKSPORTOWY FRANCJI

Przez lata użyczała swoich rysów słynnemu symbolowi Republiki Francuskiej – Mariannie. Niewinna, zmysłowa, kontrowersyjna i urocza, emanująca seksapilem kobieta-dziecko. Prekursorka rewolucji seksualnej. To na jej prośbę Serge Gainsbourg stworzył prowokacyjną piosenkę Je t'aime... moi non plus.

HALINA POŚWIATOWSKA

Jak nikt potrafiła ująć w słowa kobiecą wrażliwość, ale też dramatyczną konieczność przemijania i niepokoje duszy. Intrygująca i tragiczna postać. Niepogodzona z okrutnym losem, próbowała go przezwyciężyć. W jej zmysłowej poezji nieustannie przeplatają się motywy miłości i śmierci. Doskonale znała ulotność i kruchość życia. Wiedziała, że ułomne ludzkie ciało może być źródłem rozkoszy, przyjemności, ale też strasznych cierpień.

HANKA ORDONÓWNA

Niezapomniana tancerka, aktorka i piosenkarka. Do klasyki polskiej muzyki należą wykonywane przez nią szlagiery: Na pierwszy znak, Miłość ci wszystko wybaczy, Piosenka o zagubionym sercu czy wreszcie Trudno. Jedna z największych gwiazd przedwojennych scen kabaretowych i teatralnych.

ALFRED NOBEL

Alfred Bernhard Nobel urodził się w 1833 roku w Sztokholmie jako syn inżyniera. Wkrótce ojciec Alfreda zbankrutował i wyjechał do Rosji w poszukiwaniu nowego źródła utrzymania. Matka w tym czasie otworzyła sklep. Ojciec szybko odniósł sukces jako konstruktor min morskich dla imperium i w 1842 roku sprowadził rodzinę do Sankt Petersburga. Tutaj Alfred pobierał nauki.

Strona 3 z 3