Miejsce: Wiara Sanktuaria KOPUŁA NA SKALE

KOPUŁA NA SKALE

Charakterystyczne sanktuarium muzułmańskie stoi na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Kopuła na Skale zwana też czasem meczetem Omara jest w rzeczywistości formą osłony świętej skały, z której Mahomet podobno wstąpił do nieba.Żydzi wierzą, że w tym miejscu zwanym Świętym Świętych w Świątyni Jerozolimskiej stała  Arka Przymierza – skrzynia, w której przechowywano tablice z dekalogiem. Tutaj też Jakub zobaczył drabinę wiodącą do nieba, a Abraham miał złożyć ofiarę z syna Izaaka. W czasach chrześcijańskiego panowania Kopuła na Skale była wykorzystywana jako kościół.

Miejsce to jest więc ważne dla wyznawców trzech religii: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa.

Budowę obiektu ukończono w VII wieku. Początkowo charakterystyczna kopuła budynku powstała podobno z roztopionych 100 000 złotych denarów. W 1960 roku prace restauratorskie pokryły ją stopem aluminium i brązu. W 1998 roku król Jordanii Husajn sprzedał jeden ze swoich londyńskich domów i przeznaczył ponad 8 milionów dolarów na zakup 80 kg złota potrzebnego do powleczenia kopuły. Jej wnętrze pokrywają mozaiki, fajansowe płytki, marmur i koraniczne napisy.

Za panowania Sulejmana Wspaniałego sanktuarium ozdobiono płytkami z Izniku.

Rada muzułmańskich duchownych wprowadziła liczne restrykcje i ograniczenia dotyczące dostępu i wchodzenia do sanktuarium. Ze względów bezpieczeństwa każdy zwiedzający poddawany jest szczegółowej kontroli. Poza tym ortodoksyjni Żydzi unikają przekraczania tego terenu. Wstęp do miejsca, gdzie stała Arka Przymierza mieli tylko najwyżsi kapłani. Ponieważ świątynia została zburzona wieki temu i dziś nie wiadomo, gdzie dokładnie było Święte Świętych, dlatego rygorystyczni wyznawcy judaizmu starają się nie sprofanować czczonego miejsca i nie wkraczają na ten obszar.

KaPy