Miejsce: Ziemia Skarby ziemi

Skarby ziemi

Klatrat metanu: metanowy lód

Klatrat metanu zwany też metanowym lodem to  substancja krystaliczna złożona z cząsteczek wody i metanu. Jest to biała, bezwonna substancja, wizualnie bardzo podobna do lodu, jednakże ze względu na swoja strukturę krystaliczną znacznie się od niego różni.

CULLINAN NAJWIĘKSZY DIAMENT

Największym nieoszlifowanym diamentem jest Cullinan. Znaleziono go w 1905 roku w kopalni Premier Mine w Afryce Południowej. Nazwę nadano mu od nazwiska brytyjskiego dyrektora spółki diamentowej Thomasa Cullinana.

Sól

Jest to związek chemiczny, chlorek sodu, który stosowany jest jako konserwant oraz przyprawa. W sprzedaży znajduje się sztucznie wzbogacona związkami jodu sól nazwana solą jodowaną.

BURSZTYN

Słowianie uważali, że bursztyn do łzy bogini Juraty ukaranej przez męża Perkuna za niewierność. Według Rzymian powstawał ze skamieniałego moczu Rysia. Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego bernstein, czyli kamień, który się pali. W Polsce nazywany bywa też jantarem lub ambrem. Od zawsze wierzono w jego magiczne właściwości, dlatego robiono z niego amulety. Dziś pozyskuje się go głównie do produkcji biżuterii.