Miejsce: Społeczeństwo

JAN GUTENBERG: TWÓRCA DRUKU

Jan Gutenberg urodził się w 1399 roku w niemieckim mieście Mainz jako najmłodszy syn kupca tkanin, choć niektórzy uznają że jego ojciec był złotnikiem biskupa. Niewiele wiadomo o młodości Gutenberga. W 1343 roku mieszkał w Strasburgu, gdzie żyli jego krewni ze strony matki. Tutaj pracował prawdopodobnie jako złotnik oraz szlifierz kamieni szlachetnych. Z przełomu 1346 i 1347 roku zostały zapiski sądowe wskazujące na to, że złamał śluby małżeńskie z niejaką Ennelin. Po śmierci ojca (1419 r.) jego nazwisko pojawia się też w związku z dokumentami spadkowymi.

Grodno - miasto historii

Choć obecne władze nie chcą i nie pozwalają pamiętać o tym, że Grodno było kiedyś ważnym miastem wchodzącym w skład Rzeczypospolitej, Polacy żyjący na Białorusi nie dopuszczają do zaprzepaszczenia tego faktu. Wciąż przypominają o swojej narodowości. Broni się też samo miasto: swoją architekturą, zabytkami, pomnikami.

Najdroższy na świecie garnitur

Luksusowy projektant Alexander Amosu, którego znajdujący się w Londynie dom projektowy jest znany głównie z wysadzanych drogocennymi kamieniami telefonów i akcesoriów, stworzył w tym roku coś trochę odmiennego - stworzył najdroższy na świcie garnitur.

Najdroższe telefony świata

Większość osób odczuwa przyjemność z posiadania dobrej jakości telefonu komórkowego, ale również ma świadomość, że telefony komórkowe są dobrami konsumpcyjnymi, które zużywają się i będą musiały być zastąpione w przeciągu kilku lat. Z tego powodu, ludzie często wybierając swój telefon nie kupują najdroższego modelu dostępnego na rynku. Niektórzy jednak muszą posiadać okazałe i kosztowne komórki. Najdroższe telefony komórkowe na świecie zostały stworzone w celu dogodzenia właśnie tego typu osobom. A zatem rozpocznijmy odliczanie.

ABORYGENI

Ci rdzenni mieszkańcy Australii dotarli na ten kontynent około 40 000 - 65 000 lat temu przez Indonezję i Nową Gwineę. Trudnili się głównie zbieractwem, rybołówstwem i łowiectwem. Dzisiaj mieszkają w dzielnicach slumsowych wielkich miast, w rezerwatach i na słabo zaludnionych i nieurodzajnych ziemiach. Dotykają ich bezrobocie, alkoholizm i bieda. Ich populacja z roku na rok maleje.

FLAGA OLIMPIJSKA

FLAGA OLIMPIJSKA  jest to jeden z najważniejszych symboli olimpijskich. Flaga olimpijska jest prostokątna, która na białym tle ma pięć połączonych ze sobą okręgów. Symbolizują one przyjaźń mieszkańców oraz sportowców pochodzących z pięciu kontynentów.

ŚWIĘTO PLONÓW

W pierwszy dzień jesieni (23 września) Słowianie i Bałtowie obchodzili swoje święto na cześć dwóch najpotężniejszych bogów Swarożyca i Peruna. Była to swoista podzięka za urodzajny rok, związana jednocześnie z prośbą o pomyślność w następnych latach. Pozostałością po tych uroczystościach są dzisiejsze dożynki.

Najpiękniejsza kobieta świata: Helena Trojańska

Najpiękniejsza kobieta świata. Zdrajczyni pożądana przez setki mężczyzn. Umiejętnie wykorzystywała swoje wdzięki. Jej uroda stała się symbolem triumfującej kobiecości, która potrafi zmieniać i kierować losami świata. A może wcale nie była chytrą i przebiegłą intrygantką, a tylko bezbronnym narzędziem w rękach okrutnego fatum...

Rzut oka na mózg Einsteina

Kiedy tak wyjątkowo unikalny geniusz jak Albert Einstein objawia się światu, naukowcy muszą oczywiście zastanawiać się czy pomiędzy jego uszami znajdowało się coś wyjątkowego. Ostatnie badania nad mózgiem Einsteina stwierdzają, że pewne jego części były rzeczywiście nietypowe i mogą tłumaczyć w jaki sposób był on w stanie dotrzeć tam, gdzie żaden fizyk nie dotarł przed nim opracowując swoją teorię względności oraz inne przełomowe spostrzeżenia. Ustalenia wskazują również, że słynna miłość Einsteina do muzyki znalazła odzwierciedlenie w anatomii jego mózgu.

Strona 2 z 3