Miejsce: Sztuka

OBRAZ: ŚNIADANIE NA TRAWIE - MANET

Śniadanie na trawie powstało na przełomie lat 1862/1863. Wystawiony zaraz po ukończeniu w Salonie Odrzuconych obraz wywołał oburzenie i wstrząsnął paryską publicznością. Szok wywołała przede wszystkim zupełnie naga, niczym nieskrępowana kobieta siedząca z dwoma kompletnie ubranymi mężczyznami w jednym z zakątków paryskiego lasku. Modelkami pozującymi do obrazu były: przyszła żona malarza Suzanne Leenhoff i prostytutka Victorine Meurent. Postać ma twarz Victorine i krągłe ciało Suzanne. Dwaj mężczyźni to brat Manet'a – Gustave i przyszły szwagier – Ferdinand.

ŚMIERĆ MALCZEWSKIEGO

Od momentu śmierci ojca malarza w jego obrazach zaczął pojawiać się nawracający motyw ostatecznego kresu. Nikt tak, jak Malczewski nie potrafił przedstawić śmierci: bardziej plastycznie, ekscytująco, zagadkowo. Ten najwybitniejszy przedstawiciel polskiego symbolizmu wspaniale, dwuznacznie podchodził do zatrważającej kwestii końca.

SZAŁ PODKOWIŃSKIEGO

Szał to najsłynniejszy z obrazów Podkowińskiego i jednocześnie jedno z najbardziej rozpoznawanych dzieł malarstwa w Polsce. Znawcy uznają go za pierwszy prawdziwy przejaw symbolizmu w sztuce krajowej. Pokazany po raz pierwszy szerszej publiczności jednych zachwycał, innych oburzał. Dziś u niektórych wciąż może budzić konsternację.

POCAŁUNEK RODIN

Ta marmurowa rzeźba francuskiego twórcy Augusta Rodin'a powstała w 1889 roku początkowo jako część monumentalnego portalu z brązu tzw. Bramy Piekieł. Oryginalnie rzeźbę zatytułowano Francesca da Ramini, jako że w zamyśle artysty miała przedstawiać wysoko urodzoną kobietę uwiecznioną w Boskiej komedii Dantego. Zakochała się ona w młodszym bracie swojego męża, Paolo. Kochankowie zostali nakryci podczas czytania historii Lancelota i Ginewry. Rozwścieczony Giovanni Malatesta (bo tak brzmiało imię zdradzanego męża) w szale zabił brata i żonę.

RICHARD WAGNER

Richard Wagner urodził się w 1813 roku w Lipsku jako dziewiąte dziecko urzędnika policji. Ojciec kilkumiesięcznego Richarda zmarł na tyfus, a matka poślubiła wkrótce dramatopisarza i aktora Ludwika Geyera i przeniosła się do Drezna.

WILLIAM SZEKSPIR

William Szekspir urodził się w 1564 roku w Stratford w Anglii w rodzinie rękawicznika i polityka Johna i jego żony wywodzącej się z bogatego rodu Ardenów. Uczęszczał do lokalnej szkoły, gdzie uczył się między innymi łaciny, retoryki i literatury antycznej. Początkowo pracował jako guwerner. W 1582 roku ożenił się ze starszą o osiem lat Anne Hathaway. Miał z nią troje dzieci: dwie córki i syna, który zmarł w wieku 11 lat.

KRUKI NAD ŁANEM PSZENICY VAN GOGHA

W ostatnim etapie życia zagadkowa choroba umysłowa van Gogha jeszcze się nasiliła. Wtedy to malarz wyruszył do Auvers-sur-Oise na północy Francji. Tutaj też na jednym z pól w trakcie nerwowego napadu postrzelił się pistoletem w wyniku czego zmarł kilka dni później.

OBRAZ: JA I MOJA LALKA

Obraz ten namalowała w 1937 roku Frida Kahlo. Ta meksykańska artystka w wyniku dramatycznego wypadku autobusowego, w którym uczestniczyła w młodości nigdy nie mogła posiadać dzieci. Kalectwo doprowadziło do tego, że jej ciąże kończyły się aborcją lub poronieniem. Pustkę wypełniała zwierzątkami (miała swoją małą małpkę) lub lalkami, które zbierała.

DZIEWCZYNA Z PERŁĄ VERMEERA

To XVII-wieczne dzieło holenderskiego malarza Jana Vermeera należy do najbardziej zagadkowych w historii sztuki. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało, w jakich okolicznościach ani kogo przedstawia.  Czy jest to córka artysty, kochanka, muza, a może żona zleceniodawcy?

Strona 2 z 3