Miejsce: Sztuka

NARZECZENI Z WIEŻĄ EIFFELA

Otula się liliową mgłą/ Zapomniany świat i płynie, płynie w dal/ Z kogucim i baranim łbem/ Na białej chmurze ginie, hen... Te słowa jednej ze znanych piosenek to kwintesencja świata, jaki w swych obrazach utrwalił Marc Chagall.

OFELIA MILLAIS

Jedno ze sztandarowych dzieł Prerafaelitów. Sugestywny i poruszający obraz. W niezwykły sposób przedstawia temat życia, śmierci, przemijania. Przenosi w niezwykły, barwny, ale też tajemniczy i niepokojący świat.

OBRAZ: STAŃCZYK MATEJKI

Ten żyjący na przełomie XV i XVI wieku nadworny błazen trzech polskich królów słynął ze swojego złośliwego dowcipu i ciętego języka. Potrafił ostro krytykować polityczne decyzje władców. Jego postać często wykorzystywano w literaturze, by przekazać treści niewygodne albo niepopularne.

OBRAZ MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli chrześcijaństwa w Polsce. Reprodukcje tej ikony znajdują się w niemal każdym kościele. Jest obiektem kultu i corocznych pielgrzymek wiernych. Uznany za cudowny. Na jego cześć ustanowiono 26 sierpnia Dniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

HELENA MODRZEJEWSKA

Helena Modrzejewska urodziła się w 1840 roku w Krakowie jako nieślubne dziecko Józefy Bendy, wdowy po zamożnym kupcu. Kwestia jej pochodzenia jest skomplikowana. Na chrzcie nadano jej imię Helena Opid. Istniały poszlaki, które wskazywały, że Helena i jej starszy brat Adolf byli owocem przelotnego romansu ich matki z księciem Władysławem Sanguszką. Helena uczyła się na pensji.

EKSTAZA ŚWIĘTEJ TERESY

Rzeźba ta powstała pod dłutem barokowego artysty Giovanni Lorenzo Berniniego w latach 1645-52. Znajduje się w kaplicy Cornaro w kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie. Jest  egzemplifikacją mistycznych wizji spisanych przez świętą.

EUGENIUSZ BODO

Eugeniusz Bodo urodził się w 1899 roku w Genewie jako Bohdan Eugene Junod, syn Szwajcara i Polki. Jego ojciec posiadał w Łodzi kino Urania.

RZEŹBA GRUPA LAOKOONA

Laokoon był tym, który ostrzegał Trojańczyków w czasie wojny z Grekami przed koniem trojańskim. Za to sprzyjający Achajom, rozgniewany bóg Posejdon lub Apollo zesłał na niego węże morskie, które zadusiły go i jego dwóch synów. Historia ta była tematem zaginionej sztuki Sofoklesa.

OBRAZ ŚNIADANIE WIOŚLARZY RENOIR

Ten powstały w latach 1880-1881 obraz przedstawia grupę przyjaciół Renoir'a zgromadzonych na balkonie w Maison Fournaise nad Sekwaną w Chatou. Wokół stołów zastawionych szkłem, butelkami wina, owocami siedzą i stoją znane postacie ówczesnego życia kulturalnego, towarzyskiego.

Strona 3 z 3