Miejsce: Sztuka Teatr HELENA MODRZEJEWSKA

HELENA MODRZEJEWSKA

Helena Modrzejewska urodziła się w 1840 roku w Krakowie jako nieślubne dziecko Józefy Bendy, wdowy po zamożnym kupcu. Kwestia jej pochodzenia jest skomplikowana. Na chrzcie nadano jej imię Helena Opid. Istniały poszlaki, które wskazywały, że Helena i jej starszy brat Adolf byli owocem przelotnego romansu ich matki z księciem Władysławem Sanguszką. Helena uczyła się na pensji.Swoją karierę aktorską rozpoczęła dzięki Gustawowi Zimajerowi, z którym była związana. To właśnie jego sceniczne nazwisko przejęła i odtąd nazywała się Modrzejewska.  Kontrowersje dotyczą ich relacji. Niekiedy utrzymuje się jakoby Gustaw był pierwszym mężem Heleny, choć data zawarcia związku pozostaje niepewna. W rzeczywistości małżeństwo było nieważne gdyż w momencie ślubu, jak po latach wyjawiła Modrzejewska, Zimajer wciąż pozostawał mężem innej kobiety. Efektem ich uczucia była dwójka dzieci: Rudolf i Maryla. Dziewczynka zmarła jednak w dzieciństwie.

Zimajer był kierownikiem prowincjonalnej trupy teatralnej. Tutaj zaangażował swoją kochankę. Wkrótce Helena zaczęła występować na scenie krakowskich i warszawskich teatrów. Role tragicznych bohaterek przyniosły jej rozgłos i sławę. Stała się prawdziwą gwiazdą. Królowała wśród ówczesnych artystek.

W 1868 roku Modrzejewska poślubiła polskiego ziemianina Karola Bożęta Chłapowskiego. Był on redaktorem liberalnej nacjonalistycznej gazety Kraj. W tym czasie ich krakowski dom stał się ośrodkiem życia literackiego i artystycznego. Bywali tu wybitni pisarze, poeci, politycy, kompozytorzy.

W 1876 roku wraz z grupą kilku osadników (między innymi Henrykiem Sienkiewiczem) ta wybitna polska aktorka przeniosła się do Kalifornii w USA. Tutaj intensywnie uczyła się języka i wkrótce zadebiutowała na deskach California Theatre po pseudonimem Modjeska. Podobnie, jak w ojczystym kraju również w Stanach zyskała sławę.

W 1897 roku miała wylew. Cierpiała po nim na częściowy paraliż. Wkrótce jednak wróciła do formy i znów występowała na scenie.

Zmarła w 1909 roku z niewyjaśnionych przyczyn. Pośmiertnie opublikowano jej autobiografię Wspomnienia i wrażenia.

KaPy