Miejsce: Wiara

Matuzalem: najstarszy człowiek świata

Według Bibli Matuzalem, (Metuszelach) był najstarszym człowiekiem, miał żyć 969 lat. Występuje w Księdze Rodzaju, w rozdziale 5, w wersach 21-27. Był synem Henocha, ojcem Lamecha i dziadkiem Noego.

SANKTUARIUM MARYJNE W LICHENIU

Fot: Krzysztof Mizera wikipedia.pl CC-A 3.0Licheń to znane w całej Polsce sanktuarium maryjne położone niedaleko Konina. Miejsce to upamiętnia wydarzenia sprzed ponad stu lat.

KOŚCIÓŁ NMP W DREŹNIE

Kościół Najświętszej Marii Panny w Dreżnie to jeden z największych na świecie budynków wzniesionych z piaskowca. Należy do nielicznego grona zabytków sakralnej architektury protestanckiej rozpoznawanych na naszym kontynencie. Luterański barokowy kościół wzniesiono w latach 1726-1743 w miejscu dawnych świątyń: romańskiej a później gotyckiej. Inwestycję finansowo zasilali przede wszystkim mieszczanie. Obiekt wzniesiono na planie centralnym. Wąskie okna i smukłe filary dodawały kościołowi subtelności a duża wykonana z piaskowca kopuła nawiązywała do tych wykonanych przez największych architektów.

KOŚCIÓŁ MARIACKI W LUBECE

Przez sto lat (1250-1350) obywatele północnoniemieckiego miasta wznosili jedno z najokazalszych dzieł gotyckiej architektury. Ceglany kościół mariacki wzorowany na francuskich katedrach powstał w miejscu dawnego romańskiego zabytku. Zbudowana jako trójnawowa bazylika świątynia miała być przykładem potęgi kupców a jednocześnie atutem w ręku rady miasta konkurującej z biskupstwem.

KLASZTOR JASNOGÓRSKI

Fot: Damian27 at pl.wikipedia CC-BY-SA-3.0Pauliński klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce i stolicą duchową narodu. Co roku miejsce to odwiedza kilka milionów (w 2008 r. - 3,5 mln ludzi) pątników i turystów z całego świata.

KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE WE FLORENCJI

Katedrę florencką zaczęto wznosić w XIII wieku w miejscu dawnego kościoła Santa Reparata. Prace, które trwały blisko 6 stuleci, początkowo nadzorował Arnolf di Cambio, włoski architekt i rzeźbiarz. Po jego śmierci budowę kontynuowali m. in. Giotto di Bondone oraz Andrea Pisano. Projekt kopuły wykonał Filippo Brunelleschi w XV wieku. W 1436 roku świątynię konsekrowano. Ostatnim wykończonym elementem była wspaniała bogato zdobiona neogotycka fasada wykonana według planu Emilio de Fabris z wielobarwnych płyt marmurowych w odcieniach zieleni, bieli i różu (XIX w.). Na jej górze, poniżej rozety znajdują się figury apostołów, zaś w centralnej części – Maryja z Dzieciątkiem.

KATEDRA W CHARTRES

Fot: Roby wikipedia.pl CC-A 3.0Około 80 km na południowy-zachód od Paryża znajduje się miasto Chartres, a w nim jeden z najlepszych przykładów stylu gotyckiego we Francji – katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Ten rzymsko-katolicki kościół góruje nad otaczającym krajobrazem zarówno za sprawą swojego położenia (na wzgórzu) jak i dwóch wysokich, ponad stumetrowych iglic.

KATEDRA W CANTERBURY

Fot: Hans Musil wikipedia.pl CC-A 3.0W Kencie znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej znanych budowli chrześcijańskich Anglii. Jest to siedziba arcybiskupa Kościoła Anglikańskiego – katedra w Canterbury.

KATEDRA NOTRE-DAME

Fot: Jerome Dumonteil wikipedia.pl CC-A 3.0Katedra Notre-Dame jest powszechnie uważana za jeden z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury francuskiej na świecie. Często używana w krajach frankofońskich w odniesieniu do katolickich obiektów sakralnych nazwa Notre-Dame oznacza „Nasza Pani” i nawiązuje do popularnych określeń Maryi Panny.

Strona 1 z 6