Miejsce: Wiara

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Fot: Spars wikipedia.pl CC-A 3.0Nazywana polską Jerozolimą Kalwaria powstała z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który na tym terenie zainicjował wzniesienie kościoła i klasztoru. Projekt obiektów wykonał włoski architekt jezuita Jan Maria Bernardoni. W latach 1609-1617 wojewoda krakowski wybudował również dwanaście kaplic odwzorowujących ostatnią drogę Chrystusa. Później kolejno jego syn Jan i wnuk Michał Zebrzydowscy kontynuowali ideę poprzednika. Dobudowali kolejne odcinki kalwarii, poszerzyli kompleks klasztorny, wznieśli budowle poświęcone Maryi.

BAZYLIKA ŚW. PAWŁA ZA MURAMI

Pięcionawowa świątynia powstała w latach 386-440. Wznosi się w miejscu, gdzie św. Lucyna  pochowała ciało św. Pawła. Pierwotnie ustawiono tu niewielką kapliczkę a dopiero później zbudowano okazały obiekt.

BAPTYSTERIUM WE FLORENCJI

Fot: Radomil CC 3.0Baptysterium San Giovanni znajduje się we Florencji w pobliżu katedry. Pierwsza budowla powstała w tym miejscu w okresie IV-VI w. Kilka stuleci później (1059-1128) baptysterium przebudowano w stylu romańskim w kształcie jaki znamy do dziś. Ten ośmiokątny obiekt sakralny należy do grona najstarszych budynków w mieście i posiada status bazyliki mniejszej.

Dom Maryi Dziewicy

Zgodnie z tradycją po śmierci Jezusa, jego matką zaopiekował się uczeń Jan. Około 37-45 roku, kiedy prześladowania chrześcijan nasiliły się sprowadził on Marię do Efezu, gdzie prawdopodobnie pozostawała do końca swojego ziemskiego bytowania.

KLASZTOR HIERONIMITÓW, Miejsce podpisania traktatu Lizbońskiego

Klasztor znajduje się w Lizbonie w Portugalii. Przez wieki był siedzibą zakonu św. Hieronima. Powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się kaplica założona przez Henryka Żeglarza. Budowa rozpoczęła się za panowania króla Manuela I (w 1502 r.) po udanej wyprawie Vasco da Gamy do Indii. Trwała prawie 50 lat. Do wzniesienia konstrukcji użyto wapienia w kolorze złota. Klasztor przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Jest wspaniałym przykładem stylu manuelińskiego.

GROTA APOKALIPSY miejsce wizji Jana Ewangelisty

W połowie drogi na górę, na greckiej wyspie Patmos, między miejscowościami Chora i Skala znajduje się Grota Apokalipsy. Ten niewielki biały budynek jest miejscem, w którym według chrześcijańskich wierzeń Jan Ewangelista przeżył swoją najsłynniejszą wizję.

Zielone Światki

Zesłanie Ducha Świętego jest to święto religijne, które ma miejsce pięćdziesiąt dni po Niedzieli Wielkanocnej. Ten dzień upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na apostołów, którzy po tym fakcie zaczęli głosić w wielu różnych językach słowo Boże. Zanim nastąpiło Wniebowstąpienie Jezusa, zapowiedział on, iż zstąpi na nich Duch Święty.

JOANNA D'ARC

Joanna urodziła się w 1412 roku w Domrémy w północno-wschodniej Francji, w rodzinie chłopskiej. Nie uzyskała nigdy wykształcenia, ale jej rodzice byli wyjątkowo pobożni. W tym czasie między Francją a Anglią toczyła się wojna stuletnia. Ziemie, na których żyła Joanna były otoczone przez tereny burgundzkie podległe Anglikom. Jej rodzina pozostała jednak lojalna swojej ojczyźnie. W dzieciństwie przyszła bohaterka narodowa była świadkiem kilkakrotnych napadów Burgundczyków na jej wieś.

RELIKWIA: WŁÓCZNIA PRZEZNACZENIA

Według wierzeń chrześcijan jest to włócznia Longinusa, rzymskiego legionisty, który przebił bok Chrystusa. Ta Relikwia posiada podobno uzdrawiającą moc, gdyż była zanurzona w krwi Zbawiciela.

Strona 2 z 6