Miejsce: Wiara

ŻYCIE POZAGROBOWE EGIPCJAN

Egipcjanie wierzyli, że  istnieje życie po śmierci, dlatego starannie przygotowywali się do ostatniej wędrówki. Ciało zmarłego balsamowano i mumifikowano, by dobrze służyło w nowym życiu. Wyciągano wnętrzności i zastępowano je ziołami. Główne narządy składano do specjalnych naczyń.

ZMORY

Zmory to półdemony, które dręczą śpiących i wysysają z nich krew. Marami, bo tak też niekiedy je nazywano, stawali się ludzie o zrośniętych brwiach, różnokolorowych oczach, siódme córki, dusze potępieńców i grzesznych kobiet.

OSIOS LUKAS

Ten założony na początku X wieku przez świętego Łukasza ze Stíri klasztor jest jednym z najważniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej i jedynym tak starym istniejącym w pierwotnej formie kościołem Grecji.

DUCHY DOMOWE

Słowianie wierzyli, że duchy przodków często pozostają na długi czas ze swoimi bliskimi i pod postacią tak zwanych domowików zamieszkują obejścia. Uważano, że szczególnie lubią kąty, szczeliny, zapiecki, a także wszelkie przytulne i ciepłe miejsca półmroku.

BŁĘKITNY MECZET

Meczet ten wybudowany przez sułtana Ahmeda I w XVII wieku (1609-1616) stanowi jedno z najwspanialszych dzieł islamskiej architektury Turcji. W swym zamyśle władca pragnął stworzyć dzieło dorównujące Hagia Sofia.

SOBÓR ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO W SANKT PETERSBURGU

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1883 roku pod panowaniem cara Aleksandra III, który chciał upamiętnić w ten sposób swojego ojca. Cerkiew powstała nad Kanałem Gribojedowa, w miejscu, gdzie w zamachu bombowym zamordowano cara Aleksandra II Romanowa, dlatego też nazywa się ją niekiedy Cerkwią na Krwi. Prace postępowały bardzo powoli. Budowę ukończono dopiero w 1907 roku za panowania Mikołaja II.

ŚWIĘTA LIPKA

W 1968 roku święty obraz Matki Boskiej Świętolipskiej koronował prymas Stefan Wyszyński. Sanktuarium leży w województwie warmińsko – mazurskim przy drodze między Kętrzynem a Reszlem. Bazylika pod wezwaniem NMP to jeden z najważniejszych zabytków barokowych w północnej części Polski.

ŻYCIE PO ŚMIERCI W ISLAMIE

Muzułmanie, tak jak chrześcijanie wierzą w Niebo, Piekło, Sąd Ostateczny i zmartwychwstanie. Uważają, że po śmierci w dostaniu się do Raju pomóc mogą tylko jałmużny, które zmarły czynił w trakcie życia, głoszone przez niego nauki i modlitwy niewinnych dzieci. Najważniejsze są jednak wiara i dobre czyny odchodzącego.

LICHO

Licho było złym demonem uosabiającym choroby, nieszczęścia i zły los. Miało postać niezwykle chudej jednookiej kobiety. Nawiedzało najczęściej obszary, gdzie wszyscy żyli szczęśliwie.

Strona 3 z 6