Miejsce: Wiara

KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W WITTENBERDZE

W latach 1490-1511 za sprawą władcy Saksonii Fryderyka III wybudowano w Wittenberdze późnogotycki kościół wchodzący w skład kompleksu zamkowego.

KOPUŁA NA SKALE

Charakterystyczne sanktuarium muzułmańskie stoi na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Kopuła na Skale zwana też czasem meczetem Omara jest w rzeczywistości formą osłony świętej skały, z której Mahomet podobno wstąpił do nieba.

Całun z Manoppello

W niewielkim sanktuarium w miasteczku Manopello we Włoszech znajduje się chrześcijańska Relikwia – kawałek materiału (17x24 cm), na którym widnieje obraz męskiego oblicza, przypuszczalnie Chrystusa. Większość badaczy uważa, że wizerunek jest oryginałem Chusty św. Weroniki, której kopię przechowuje się w Watykanie.

CAŁUN TURYŃSKI

Na tym dość dużym (437x113 cm) płótnie widnieje dwustronny obraz postaci ludzkiej. Jest to wizerunek rosłego, długowłosego mężczyzny z brodą i licznymi śladami ran (między innymi jedną kłutą między żebrami).

PŁANETNIK

Płanetnikami zostawały dusze samobójców lub osób zmarłych nagłą śmiercią. Te demoniczne istoty przybierały postać wysokich starych mężczyzn w dużych kapeluszach, bądź małych stworków.

HAGIA SOFIA

Kościół Mądrości Bożej został ufundowany  przez Justyniana I Wielkiego. Powstał w latach 532-537 jako katedra patriarsza Kościoła bizantyjskiego. W 1453 roku po zdobyciu Konstantynopola przez Turków sułtan Mehmed I kazał zatynkować i zamalować wszystkie elementy chrześcijańskie kościoła i przekształcił go w meczet. Obecnie stworzono tu muzeum.

SAGRADA FAMILIA

Jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. W 2004 roku świątynię odwiedziły ponad 2 miliony osób. Część bazyliki została zniszczona w trakcie hiszpańskiej wojny domowej przez katalońskich anarchistów. Olbrzymia, piękna – zapiera dech w piersiach.

SKALNE CERKWIE W IWANOWIE

W północno-wschodniej Bułgarii, w obwodzie Ruse, w jednej z dolin znajdują się monolityczne wykute w skale cerkwie. W pobliżu przepływa rzeka Rusenski Łom. Wapienne ściany kaplic i klasztorów pokrywają rozliczne freski. Ten zespół sakralny stworzono prawdopodobnie około XIII wieku na polecenie patriarchy Bułgarii – Joachima. Głównymi darczyńcami kompleksu byli carowie bułgarscy Iwan Aleksander i Iwan Asen II.

CERKIEW WASYLA BŁOGOSŁAWIONEGO

Cerkiew ta znajduje się na Placu Czerwonym w Moskwie w sąsiedztwie Kremla. Jest jednym symboli miasta rozpoznawanym niemal na całym świecie.

Strona 4 z 6