Miejsce: Wiara

BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA W ASYŻU

We włoskim mieście Asyż w regionie Umbria prowincji Perugia na jednym ze wzgórz wznosi się XIII-wieczna gotycko-romańska bazylika św. Franciszka. W jej obrębie znajdują się dwa kościoły: górny, dolny oraz konwent i dzwonnica. Obiekt słynie przede wszystkim freskami wykonanymi przez takich mistrzów jak: Giunta Pisano, Cimabue, Giotto, Jacopo Torriti, Pietro Cavallini, Filippo Rusuti, Pietro Lorenzetti i Simone Martini.

Czarcia Łapa

Legenda ta związana jest z Lublinem. W Trybunale Koronnym odbywał się sąd nad wdową przeciw, której występował pewien bogaty magnat. Przekupił on sędziów tak, że wydali niesprawiedliwy wyrok. Rozżalona kobieta wzniosła ręce w stronę krzyża wiszącego w sali sądowej i stwierdziła, iż nawet diabli wydaliby inny wyrok. Wkrótce w sali trybunału pojawili się dziwni szlachcice w czarnych perukach.

Diabeł Boruta

Postać ta wywodzi się prawdopodobnie od słowiańskiego demona sprzyjającego myśliwym, który mieszkał, według wierzeń, na zalesionych i bagnistych terenach w okolicach Łęczycy. Wraz z chrystianizacją poczciwy opiekun leśników, którzy składali mu ofiary przy sosnach (staropolska nazwa sosny to boruta), został zamieniony w diabła.

BAZYLIKA SAINT-DENIS

Bazylika została ufundowana w VII wieku przez Dagoberta I w miejscu śmierci patrona Francji i pierwszego biskupa Paryża – świętego Dionizego. Budowę bazyliki w obecnym kształcie rozpoczęto w XII wieku i jest ona jednym z pierwszych zabytków wzniesionych w stylu gotyckim. Niegdyś stanowiła element architektury niewielkiego podparyskiego miasteczka Sait-Denis. Obecnie jest częścią północnego przedmieścia stolicy.

KOŚCIÓŁ MARIACKI W GDAŃSKU

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku uważany jest za jeden z największych na świecie, a na pewno największy zbudowany z cegły. Jego wznoszenie rozpoczęto w 1379 roku pod niemiecką nazwą Marienkirche, a zakończono ponad 120 lat później.

KOŚCIOŁY W LALIBELI

Lalibela leżąca w północnej części Etiopii słynie przede wszystkim jako ośrodek ortodoksyjnego kościoła etiopskiego należącego do obrządku wschodniego chrześcijańskiego. Jest jednym z najświętszych miejsc (obok Aksum) i centrum pielgrzymkowym w tej części kraju. Lalibela miała być Nową Jerozolimą w odpowiedzi na zajęcie Ziemi Świętej przez muzułmanów.

ŁAWRA PIECZERSKA

W XI wieku mnisi Antoni i Teodozy przybyli na Ukrainę. Tutaj w pieczarach stworzyli pierwszy monastyr. Ten położony w Kijowie klasztor już w XII wieku był ośrodkiem kultu, uznawanym za miejsce święte i oczyszczające z grzechów. W XVII i XVIII wieku kompleks świątynny rozbudowano i ozdobiono w stylu barokowym.

KOŚCIÓŁ PIELGRZYMKOWY W WIES

Kościół ten znajduje się w południowych Niemczech, w Bawarii i jest jednym z najwspanialszych przykładów stylu rokoko w tym kraju. Wzniesiony w latach 1745-1754 był obiektem kultu przede wszystkim za sprawą niewielkiej drewnianej figurki biczowanego Chrystusa. W oczach Jezusa z rzeźby okoliczna chłopka dostrzegła łzy. Napływ pielgrzymów, którzy dowiedzieli się o cudzie, sprawił, że postanowiono wybudować tu sanktuarium.

ŚWIĘTY GRAAL

Pisarze i badacze zajmujący się tematyką świętych relikwii chrześcijaństwa utożsamiają niekiedy świętego Graala z płótnem pogrzebowym, w którym w rzeczywistości zebrała się cała krew wyciekającą z ran Jezusa. Twierdzą oni, że ujednolicenie z kielichem nastąpiło wskutek pomyłki językowej.

Strona 5 z 6