Miejsce: Budowle Wieże KRZYWA WIEŻA W PIZIE

KRZYWA WIEŻA W PIZIE

Fot: Softeis wikipedia.pl CC-A 3.0

Symbolem włoskiego miasta Piza położonego w Toskanii od lat jest słynna Krzywa Wieża. Ta romańska dzwonnica katedralna należy do grona najbardziej znanych obiektów architektonicznych świata. Budowla zawiera 7 dzwonów.Wykonana z białego marmuru zaczęła pochylać się wkrótce po rozpoczęciu budowy (1174 r.).  Proces ten następuje wciąż (średnio 1 mm rocznie) przede wszystkim za sprawą słabych fundamentów i dość luźnego podłoża. Obecnie mierząca 55 metrów konstrukcja jest odchylona o około 3,9 m od pionu.

W 2001 roku inżynierowie przez lata pracujący nad powstrzymaniem stopniowego upadku wieży oznajmili, że proces ten udało się zahamować. Usunięcie kilkudziesięciu ton ziemi pozwoliło ustabilizować i wzmocnić budowlę. Została ona ponownie otwarta dla zwiedzających.

W 1987 roku Krzywą Wieżę wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co roku do Pizy przybywa około 10 milionów turystów, by zobaczyć największą atrakcję miasta. Z budowlą związana jest też anegdota na temat eksperymentu Galileusza. Chcąc udowodnić, że prędkość spadania nie zależy od masy ciała zrzucił ze znanej toskańskiej dzwonnicy dwie kule: armatnią i muszkietową o różnej masie. Tym sposobem potwierdził swoją tezę.

K.P.

 


Polecamy:


Trwał depilacja laserowa - Lublin depilacja lublin . Zapraszamy na naszą stronę internetową.

Zajmujemy się dystrybucją prętów metalowych blankstahl . Złóż zamówienie u nas już dziś.