Miejsce: Wiara Wierzenia

Wierzenia

ŻYCIE PO ŚMIERCI W ISLAMIE

Muzułmanie, tak jak chrześcijanie wierzą w Niebo, Piekło, Sąd Ostateczny i zmartwychwstanie. Uważają, że po śmierci w dostaniu się do Raju pomóc mogą tylko jałmużny, które zmarły czynił w trakcie życia, głoszone przez niego nauki i modlitwy niewinnych dzieci. Najważniejsze są jednak wiara i dobre czyny odchodzącego.

LICHO

Licho było złym demonem uosabiającym choroby, nieszczęścia i zły los. Miało postać niezwykle chudej jednookiej kobiety. Nawiedzało najczęściej obszary, gdzie wszyscy żyli szczęśliwie.

PŁANETNIK

Płanetnikami zostawały dusze samobójców lub osób zmarłych nagłą śmiercią. Te demoniczne istoty przybierały postać wysokich starych mężczyzn w dużych kapeluszach, bądź małych stworków.

Czarcia Łapa

Legenda ta związana jest z Lublinem. W Trybunale Koronnym odbywał się sąd nad wdową przeciw, której występował pewien bogaty magnat. Przekupił on sędziów tak, że wydali niesprawiedliwy wyrok. Rozżalona kobieta wzniosła ręce w stronę krzyża wiszącego w sali sądowej i stwierdziła, iż nawet diabli wydaliby inny wyrok. Wkrótce w sali trybunału pojawili się dziwni szlachcice w czarnych perukach.

Diabeł Boruta

Postać ta wywodzi się prawdopodobnie od słowiańskiego demona sprzyjającego myśliwym, który mieszkał, według wierzeń, na zalesionych i bagnistych terenach w okolicach Łęczycy. Wraz z chrystianizacją poczciwy opiekun leśników, którzy składali mu ofiary przy sosnach (staropolska nazwa sosny to boruta), został zamieniony w diabła.

Strona 2 z 3