Miejsce: Sławni ludzie Wynalazcy

Wynalazcy

LOUIS DAGUERRE

Ten francuski malarz, dekorator, artysta i chemik urodził się w 1787 roku w Cormeilles. Zasłynął jako wynalazca dioramy – specjalnej techniki malarskiej na półprzezroczystej tkaninie, papierze lub szkle, która odpowiednio podświetlana dawała iluzoryczne wrażenie trójwymiarowości.

Przemysł naftowy - Ignacy Łukasiewicz

Przemysł naftowy w zawrotnym tempie zrobił oszałamiającą karierę.  Ropa naftowa zawojowała świat  i od wielu lat jest celem i przyczyną działań wielkich mocarstw. Dziś czarne złoto jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych, ale mało kto wie, że to Polak jako pierwszy odkrył jej praktyczne zastosowanie.

ALEXANDER GRAHAM BELL

Alexander Graham Bell urodził się w 1847 roku w Edynburgu w Szkocji jako syn profesora. Był jednym z trojga dzieci. Niestety jego dwaj bracia zmarli na gruźlicę. Jako dziecko pobierał nauki od swojego ojca w domu. Jego główne zainteresowania dotyczyły nauk ścisłych i biologii. Został logopedą i nauczycielem muzyki. Pracował z osobami głuchoniemymi. W 1870 wyjechał do Kanady.

ALFRED NOBEL

Alfred Bernhard Nobel urodził się w 1833 roku w Sztokholmie jako syn inżyniera. Wkrótce ojciec Alfreda zbankrutował i wyjechał do Rosji w poszukiwaniu nowego źródła utrzymania. Matka w tym czasie otworzyła sklep. Ojciec szybko odniósł sukces jako konstruktor min morskich dla imperium i w 1842 roku sprowadził rodzinę do Sankt Petersburga. Tutaj Alfred pobierał nauki.