KOLOSEUM

Fot: Para wikipedia.pl CC-A 3.0

W centrum Rzymu we Włoszech znajduje się eliptyczny amfiteatr – Koloseum. Jego wznoszenie rozpoczęło się za czasów panowania cesarza Wespazjana między 70 a 72 rokiem n. e. Budowę kontynuowano również za rządów Tytusa (aż do 80 r.). Ponieważ obaj cesarze pochodzili z rodu Flavia obiekt niekiedy bywa też nazywany amfiteatrem Flawiuszy. Czterokondygnacyjna budowla słynie swoją arkadową konstrukcją.Zdolna pomieścić 50 000 widzów (niektórzy szacują, że nawet do 90 000) budowlę wykorzystywano jako arenę dla igrzysk, walk gladiatorów, zawodów, widowisk publicznych i egzekucji. Prawdopodobnie wystawiano też tutaj tragedie. Pod areną znajdował się system podziemnych korytarzy.

Choć tradycja mówi, że na terenie Koloseum odbywały się także masowe mordy pierwszych chrześcijan relacje historyczne nie potwierdzają tych tez. Wzmianki o męczeńskich zgonach wyznawców Jezusa pojawiają się dopiero w XVII wieku. Niemniej jednak od blisko trzech stuleci co roku w Wielki Piątek papież przewodniczy drodze krzyżowej prowadzonej w ruinach amfiteatru.

W średniowieczu Koloseum zyskało swoją nazwę – od olbrzymiego posągu Nerona stojącego w pobliżu. W tym też czasie zaprzestano wykorzystywania budowli do celów rozrywkowych. Przez lata dawna arena rzymskich rozrywek służyła jako teren mieszkalny, siedziba różnorodnych warsztatów, twierdza, chrześcijańska świątynia, cmentarz a nawet kamieniołom.

Poważne uszkodzenia amfiteatru pochodzą z V i XIII wieku, kiedy to silne trzęsienie ziemi nawiedziło Rzym. Budowla nie oparła się też grabieżczej działalności złodziei, którzy rozkradli część kamiennej konstrukcji.

Współcześnie Koloseum pozostaje charakterystycznym symbolem cesarstwa rzymskiego i jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu.

K.P.