Miejsce: Zabytki Zabytki warte odwiedzenia

Zabytki warte odwiedzenia

RATUSZ WE WROCŁAWIU

Pierwszy budynek wzniesiony dla rady miejskiej na wrocławskim rynku powstał prawdopodobnie około XIII wieku. Początkowo parterowe pomieszczenie na co dzień służyło celom handlowym. Ciągle powiększany i rozbudowywany swój ostateczny kształt ratusz uzyskał około XVI wieku. W średniowieczu był jedną z najbardziej okazałych budowli.

DOM KOPERNIKA W TORUNIU

Dwa wysokie domy, ze schodkowymi strzelistymi szczytami fasad uważa się za miejsce, gdzie na świat przyszedł najsłynniejszy polski astronom. W 1464 roku kamienice kupił ojciec przyszłego uczonego, ale zamożna rodzina Koperników posiadała w tym czasie jeszcze kilka innych budynków umiejscowionych przy rynku.

KIYOMIZU-DERA

W Kioto w zachodniej Japonii na zboczu wzgórza Otowo znajduje się kompleks kilku drewnianych budowli. W VIII wieku buddyjski mnich wiedziony objawieniem postanowił wybudować tu świątynię w pobliżu wodospadu. Główny obiekt jest poświęcony bogini Kannon. Obecny kształt zyskał w 1633 roku, gdyż wcześniejsze zabudowania strawił pożar.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE W WARSZAWIE

Jeden z  największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych w Europie. Do czasów współczesnych zachwyca stylem. Park obejmuje swoim zasięgiem prawie 80 hektarów. Odwiedzający mają okazję zobaczyć zabytkowy pałac królewski, Belweder, Pomarańczarnię, Teatr na Wyspie, ale też niewielkie altanki, mostki i rzeźby rozsiane po całym kompleksie.

FONTANNA DI TREVI

Rzymski zwyczaj budowania fontanny w końcowym miejscu akweduktu został reaktywowany w XV wieku za sprawą papieża Mikołaja V. To on nakazał budowę niedużego basenu według projektu Leona Battisty Albertiego. Papież Urban VIII uznał jednak dzieło za niewystarczająco doskonałe, dlatego postanowił, że trzeba je przebudować. Niestety zbyt skąpe środki finansowe i rychła śmierć namiestnika Kościoła spowodowały, że dopiero papież Klemens XII w 1732 roku ogłosił konkurs na projekt nowej fontanny. Wygrał go Niccolo Salvi. To on wzniósł u podnóża Schodów Hiszpańskich w Rzymie popularny obiekt.

Strona 2 z 2