HRADCZANY

Na zachodnim brzegu Wełtawy w Pradze wznoszą się zabudowania królewskiej XIV-wiecznej dzielnicy królewskiej. Większość zabytkowych budowli stanowią historyczne pałace szlacheckie, ale do najsłynniejszych należą niewątpliwie: zamek Królewski, bazylika św. Jerzego, katedra św. Wita i Złota Uliczka.Zamek na Hradczanach jest uznawany za największy (pod względem powierzchni) na świecie. Jego historia sięga IX wieku. W najdawniejszych czasach odbywały się tu zgromadzenie plemienne Czechów, zaś później wzniesiono tu kościółek. Na przestrzeni wieków zespół zamkowy wielokrotnie przebudowywano.

Na Hradczanach znajduje się też katedra św. Wita, która w XIV wieku stała się siedzibą arcybiskupów. Ten wspaniały zabytek dojrzałego gotyku jest niezwykle ważnym centrum narodowym. Wewnątrz świątyni znajdują się insygnia koronacyjne czeskich królów. Tu spoczywają szczątki władców.

Na uwagę w tej dzielnicy zasługuje także romańska bazylika św. Jerzego. Wewnątrz niej możemy podziwiać fragmenty XIII-wiecznych fresków oraz zobaczyć drewniany grobowiec księcia Wratysława I z X wieku.

Najciekawszym i chyba jednocześnie jednym z najlepiej znanych elementów zabytkowych jest Złota Uliczka. Pierwotnie siedziba żydowskich złotników królewskich w ciągu lat przekształciła się w miejsce zamieszkałe przez biedotę. W XX wieku jeden z niewielkich domków był siedzibą Franza Kafki. Obecnie w tych niskich zabudowaniach znajdują się liczne galerie i sklepiki licznie odwiedzane przez turystów.

KaPy