Miejsce: Zabytki

ŁUK TRIUMFALNY

Fot: Alexander Z. wikipedia.pl CC-A 3.0Luki triumfalne to budowle w kształcie dużej wolno stojącej bramy. Upamiętniały one ważne wydarzenia lub osoby. Najczęściej stawiano je w Rzymie dla uczczenia pochodu zwycięskich wojsk i bohaterów narodowych.

KOLOSEUM

Fot: Para wikipedia.pl CC-A 3.0W centrum Rzymu we Włoszech znajduje się eliptyczny amfiteatr – Koloseum. Jego wznoszenie rozpoczęło się za czasów panowania cesarza Wespazjana między 70 a 72 rokiem n. e. Budowę kontynuowano również za rządów Tytusa (aż do 80 r.). Ponieważ obaj cesarze pochodzili z rodu Flavia obiekt niekiedy bywa też nazywany amfiteatrem Flawiuszy. Czterokondygnacyjna budowla słynie swoją arkadową konstrukcją.

BUCKINGHAM PALACE

Ta oficjalna siedziba monarchii brytyjskiej  usytuowana w jednej z londyńskich dzielnic (city of Westminster) pełni swoją doniosłą funkcję dopiero od 1837 roku. Wcześniej Buckingham był własnością prywatną księcia, a później króla Jerzego III. Za panowania królowej Wiktorii stał się formalną siedzibą władcy.

AKROPOL ATEŃSKI

Akropol to miasto lub osiedle położone na wysokim wzgórzu, najczęściej pełne świątyń lub pałaców. Początkowo zabudowania pełniły głównie funkcje obronne, a wzniesienie było swoistą cytadelą. Z czasem zaczęto je przekształcać w miejsca poświęcone obrzędom, kultowi, religii.

TAJ MAHAL

W 1631 roku zmarła przy kolejnym porodzie trzecia żona indyjskiego cesarza Szahdżahana – Mumtaz Mahal. Przed śmiercią prosiła męża, by zaopiekował się dziećmi, nigdy więcej się nie ożenił i wybudował mauzoleum ku jej czci. Zrozpaczony władca podobno osiwiał w ciągu jednej nocy.

ANGKOR WAT

Ta buddyjska świątynia wybudowana przez Surjawarmana II w pierwszej połowie XII wieku początkowo poświęcona była hinduskiemu bogu Wisznu. Postawiona w stylu architektury Khmerów leży około 5,5 kilometrów od miasta Siem Reap.

Królewskie wzgórze - WAWEL

Wawel to wzgórze na lewym brzegu Wisły w Krakowie. Tutaj znajduje się kompleks zabytków niezwykle ważnych dla historii Polski.  Do najważniejszych należą: Zamek Królewski i Katedra św. Stanisława i Wacława. To Wawel był przez wieki  siedzibą królów i jednym z najważniejszych, centralnych ośrodków państwa. Miejsce to jest bliskie sercu każdego Polaka.

POMNIK CHRYSTUSA ZBAWICIELA

Ta 38-metrowa statua jest umieszczona na szczycie wzgórza Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Górująca nad miastem stała się jego symbolem i widocznym znakiem chrześcijaństwa. Rozpostarte ręce Chrystusa biorą w opiekę wszystkich mieszkańców Brazylii i zarazem witają turystów.

CARSKIE SIOŁO

Znajduje się 25 km od Petersburga w miejscowości Puszkin. Jest to pałacowo-parkowy kompleks, którego budowę rozpoczęła caryca Katarzyna na terenach podarowanych jej przez męża cara Piotra I. Caryca Elżbieta gruntownie przebudowała zespół dzięki pomocy F. B. Rastrelliego. To za jego sprawą powstała olbrzymia (900 m2) sala balowa, pełna luster, kinkietów i małych złotych rzeźb. Caryca Elżbieta umieściła też tu słynną Bursztynową Komnatę wywiezioną przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Strona 1 z 3