Miejsce: Ziemia

Kopalnia Soli w Wieliczce

Legenda mówi, że to św. Kinga – księżniczka węgierska i późniejsza żona Bolesława Wstydliwego odkryła złoża w okolicach Krakowa – w Wieliczce. Podobno tutaj pod ziemią kazała szukać swojego zaręczynowego pierścienia, który rzuciła do kopalni soli w rodzinnych stronach, na Węgrzech. Poszukiwania przyniosły skutek – w pierwszej wydobytej bryłce soli odnaleziono pierścień.

Sól

Jest to związek chemiczny, chlorek sodu, który stosowany jest jako konserwant oraz przyprawa. W sprzedaży znajduje się sztucznie wzbogacona związkami jodu sól nazwana solą jodowaną.

PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

Zwana polską Saharą Pustynia Błędowska jest niewątpliwie unikatem. Niezwykle atrakcyjny teren sprzyja wędrówkom pieszym i przejażdżkom konnym. Stanowi atrakcję turystyczną, jakiej nie zobaczymy w żadnym innym zakątku Polski.

PAMUKKALE - wapienne tarasy

Pamukkale to niewielkie miasteczko w Turcji słynące z położonych na zboczu góry wapiennych tarasów. Wypływająca ze źródeł górskich gorąca woda termalna ochładza się i wytrąca malowniczo osadzający się wapień. Nierówności sprawiają, że półkoliste nacieki tworzą progi,  zbiorniki wodne. Proces tworzenia tych niezwykłych „basenów” rozpoczął się około 14 000 lat temu. Ten zadziwiający cud natury leży na linii pękniecia skorupy ziemskiej i jest od 1988 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

LAS NAMORZYNOWY SUNDARBANY

Przy ujściu rzek Ganges, Brahmaputra i Meghna do Zatoki Bengalskiej na powierzchni około   10 000 km2 znajduje się największy na świecie obszar  lasów namorzynowych. Ich wzrost umożliwiają pływy i mieszanie się dwóch rodzajów wód. W czasie przypływów te przybrzeżne formacje roślinne zalewa morska woda, natomiast podczas odpływu odsłaniany jest grunt. To miejsce spotkania słodkich i słonych wód na granicy Indii i Bangladeszu obfituje przede wszystkim w drzewa mangrowe, ale też trawiaste zarośla.  Dwadzieścia sześć z pięćdziesięciu rodzajów namorzyn występuje właśnie tutaj.

WYSPY GALAPAGOS

W 1959 rząd Ekwadoru, do którego należą wyspy Galapagos, objął 97% ich powierzchni ochroną, tworząc tym samym park narodowy. Pozostały zamieszkały obszar jest rozproszony między prowincje Santa Cruz, San Cristobal i Floreana i Isabela. Ten leżący na Oceanie Spokojnym archipelag ma pochodzenie wulkaniczne, dlatego dominują tutaj kraterowe jeziora, skaliste wybrzeża oraz kamienne plaże. Klimat jest równikowy chłodny z dwiema porami: deszczową i suchą.

BURSZTYN

Słowianie uważali, że bursztyn do łzy bogini Juraty ukaranej przez męża Perkuna za niewierność. Według Rzymian powstawał ze skamieniałego moczu Rysia. Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego bernstein, czyli kamień, który się pali. W Polsce nazywany bywa też jantarem lub ambrem. Od zawsze wierzono w jego magiczne właściwości, dlatego robiono z niego amulety. Dziś pozyskuje się go głównie do produkcji biżuterii.

WODOSPADY WIKTORII

Na granicy Zimbabwe i Zambii w Afryce na rzece Zambezi podziwiać można Dym, który grzmi, czyli nazywane tak przez tubylców Wodospady Wiktorii. Pierwszy biały człowiek – David Livingstone odkrył wodospady w 1855 roku i nadał im nazwę na cześć angielskiej królowej. Choć nie są najszersze ani najwyższe uważa się je za największe na świecie. Tworzą bowiem najpotężniejszą płaszczyznę (1 708 m szerokości i 108 wysokości) spadających wód na globie. W jednej sekundzie przetaczają 9 milionów litrów wody.

Największe wulkany na świecie

Największe wulkany na świecie:

Strona 2 z 2